Aby rozpocząć wybielanie nakładkowe, należy najpierw zrobić porządek w jamie ustnej, czyli wyleczyć próchnicę, stan zapalny dziąseł oraz usunąć zęby nie nadające się do leczenia. Potem należy zgłosić się do higienistki na profesjonalny skaling z piaskowaniem, a następnie zostaną pobrane wyciski na indywidualne szyny wybielające. Do kilku dni szyny będą gotowe i wówczas pacjent zgłasza się ponownie na wizytę celem dopasowania szyn i odbioru żelu wybielającego oraz pasty wybielającej.
Pacjent codziennie przez 8 dni po wieczornym umyciu zębów aplikuje żel do szyn wybielających i zakłada je na noc. Rano szyny są ściągane, a jama ustna płukana wodą. Nakładki czyścimy miękką szczoteczką i płuczemy zimną wodą.
Ponieważ może się pojawić nadwrażliwość zębów, zaleca się podczas wybielania i po jego zakończeniu stosowanie pasty do nadwrażliwych zębów. Również ważna jest dieta tzw. biała dieta podczas wybielania i 2-3 dni po jego zakończeniu. Zakazane są produkty o intensywnym zabarwieniu, które mogą zniszczyć efekt wybielania np.buraki, jagody, czerwona kapusta, czerwone wino, czarna kawa, mocna herbata. Nie wolno pić kolorowych napojów gazowanych i palić papierosów.
Trzeba pamiętać, że plomby i korony protetyczne się nie wybielają. Może być konieczna ich wymiana, jeśli są w miejscach widocznych. Na zęby martwe trzeba będzie założyć licówki lub wybielić inną metodą.
Zabieg wybielania nakładkowego można przeprowadzać nie częściej niż co 6 miesięcy. Co pół roku wystarczy po skalingu i piaskowaniu powtórzyć wybielanie nakładkowe przez jedną noc, aby podtrzymać efekt. Dodatkowy żel można zakupić w naszym gabinecie i wykorzystać do tego wcześniej wykonane nakładki.
Wybielanie nakładkowe jest mniej agresywne niż wybielanie lampą, w mniejszym stopniu podrażnia dziąsła i powoduje znacznie mniejszą nadwrażliwość zębów. Podrażnienie dziąseł i nadwrażliwość zębów jest przemijająca, ustępuje po zakończeniu wybielania.
Żele do wybielania nakładkowego mają mniejsze stężenie substancji czynnej niż do wybielania lampą, więc wolniej i stopniowo wybielają zęby. Preparaty zawierają substancje pozwalające zachować zdrowe szkliwo, chroniące przed nadwrażliwością czy odwodnieniem. W zależności od potrzeb stomatolog dobierze żel o odpowiednim stężeniu. Zabieg wybielania nakładkowego jest zabiegiem bezpiecznym.
Środki do samodzielnego wybielania zębów dostępne na rynku nie zapewniają takich samych efektów jak zabieg przeprowadzony czy zlecony w gabinecie stomatologicznym oraz mogą osłabiać szkliwo zębów. Samodzielne wybielanie bez konsultacji ze stomatologiem i stosowanie różnych środków na własną rękę może doprowadzić do martwicy zębów i dziąseł.
W dzisiejszych czasach wizerunek ma ogromne znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, a białe zęby stały się symbolem zdrowia, pewności siebie i sukcesu.
Zgłoś się do gabinetu już dziś i zapytaj o profesjonalne wybielanie zębów.